Obligacje samorządowe już od dłuższego czasu są niezwykle popularne. Korzystają z nich zarówno małe gminy, jak i większe miasta. Jest to związane z faktem, że zadłużenie tego typu pozyskuje się łatwiej i taniej, w przeciwieństwie do kredytów bankowych. Poza tym, emisje obligacji są lepiej dopasowane do wymogów ustawy o finansach publicznych. Co warto wiedzieć o obligacjach komunalnych?
Emisje obligacji
Faktem jest, że emisje obligacji dają wiele możliwości gminom i innym jednostkom samorządu terytorialnego. Zapewniają obniżenie kosztów finansowania i dają możliwość wykonania inwestycji. Co jeszcze warto docenić? Obligacje komunalne w Polsce są jednoznaczne ze skorzystaniem z karencji w spłacie kapitału. Nie ma zatem mowy o obciążaniu indywidualnego wskaźnika zadłużenia. Co ciekawe, emitentami obligacji w naszym kraju jest już ponad tysiąc JST. Emitowanie obligacji staje się nowoczesną formą kredytu, która jest oferowana przez:
- banki,
- domy maklerskie.
Emisja obligacji to szansa dla każdej jednostki na to, aby uzyskiwać dodatkowe środki na realizację wielu założeń inwestycyjnych.
Obligacje komunalne
Czym cechują się obligacje komunalne? Warto wiedzieć, że w tym wypadku podpisuje się umowę emisyjną. Określa ona warunki spłaty, jakie są podobne do kredytu, jak też warunki wypłaty i wynagrodzenia. Dostawca kapitału razem z Agentem Emisji dba o to, aby wszystko przebiegało zgodnie z prawem. Nic więc dziwnego, że obligacje samorządowe z roku na rok cieszą się coraz większym uznaniem. Wsparcie w tym temacie można uzyskać u rzetelnych i sprawdzonych firm, takich jak np. Aesco Group.